San Michele raamat – Axel Munthe

3.90 4.90 

Axel Munthe sündis 1857. aastal Rootsis. Ta õppis Pariisis ja oma varase küpsuse tõttu sai temast arst juba ebatavaliselt noorelt ning oma erilise kontakti tõttu inimeste ja loomadega saavutas ta varsti ka rahvusvahelise kuulsuse. Tal olid sõprussidemed Euroopa kuningakodadega ja enamike tuntud kaasaegsete kirjandus- ja ühiskonnategelaste ning ajaloolastega. Vene tsaar Nikolai II ja tsarinna Aleksandra palusid teda hoolitseda oma poja eest, nende teine valik langes Rasputinile. Samal ajal pühendas Munthe end Capri saarel asuva Tiberiuse San Michele villa varemeist ülesehitamisele. Tüüfuse- ja koolerataudi ning maaväringu ajal Lõuna-Itaalias töötas ta jõudu säästmata vaeste inimeste heaks, kellele kuulus tema suurim poolehoid. Pärast «San Michele raamatu» ilmumist oli ta tänavail pidevalt ümbritsetud jumaldavaist fännidest. Ta suri 1949. aastal, temast oli saanud elav legend. «San Michele raamat» on osa sellest legendist.

See on raamat, mida kogu maailmas taas ja taas välja antakse. Juba aastakümneid kestnud menu seletub autori omapärase nägemisviisiga. Elust Pariisis, Roomas ja Capril, suhetest kroonitud peade ja kerjustega kujuneb tervikpilt humoorikast ja sügavalt eetilisest inimesest, kes elu lõpul võib öelda: «Oli kaunis päev».

Saatesõna on kirjutanud K. A. Hindrey.

 

«Kriitikuil paistab raskevõitu olevat klassifitseerida «San Michele raamatut». See mind ei imesta. Mõned nimetavad teda autobiograafiaks, teised «ühe arsti mälestusteks».

Niipalju kui mina mõistan, ei ole ta kumbagi. Ei oleks ju läinud isegi viitsada lehekülg minu eluloo kirjutamiseks, kuigi ma ei oleks välja jätnud kõige kurvemaid ja tähtsamaid peatükke. Võin vaid ütelda, mul ei olnud nõu kirjutada raamatut iseenese üle, vastupidi, minu kõige suuremaks mureks oli seda selguseta isiksust maha raputada. Kui sellest raamatust sai siiski autobiograafia, pean mina – otsustades menu järele – peaaegu möönma, et kõige lihtsamaks meetodiks kirjutada raamatut iseenese üle on see, et püütakse võimalikult mõtelda kellelegi teisele.

Tahaksin, et keegi heatahtlik selle raamatu lugeja mulle seletaks, miks on «San Michele raamat» «bestseller» 28 keeles. Olen mitmele lugejale ning arvustajale selle küsimuse esitanud, kuid senimaani tagajärjeta. Mitte keegi ei paista sellest rohkem teadvat kui mina, mõistatus jääb edaspidiseni lahendamatuks. Üks ülikaval ameerika kriitik on püüdnud loost välja rabelda, üles seades teooria: «Axel Munthet ei ole üldse olemas.» Pean järele andma, et see hüpotees on mind pannud raskelt järele mõtlema…»
Axel Munthe

Teine trükk.

Kirjeldus

  • San Michele raamat. KUNINGANNALE rõhutud loomade kaitsejale, kõigi koerte sõbrale
  • Autor: Axel Munthe
  • Tõlkija: Heino Meister
  • Kujundaja, illustraator: Heiki Looman
  • Kirjastus: Monokkel
  • Linn: Tallinn
  • Väljaandmisaasta: 1992
  • Lehekülgede arv: 224
  • Formaat: tavaformaadis pehmete kaantega

Lisainfo

Kaal 175 g
Mõõtmed 20 × 13 cm

Sulle võib meeldida ka…