Meist

Meist

IGA KORD ÕPITAKSE MIDAGI, KUI AVATAKSE MÕNI RAAMAT /JAAPANI VANASÕNA /

Raamatupood Vaimuvara on Tartus pere-ettevõttena töötanud juba alates 1991. aastast. Raamatupoe Vaimuvara asutaja on Ülo Adamson (21.04.1931 – 06.04.2021).

Väljavõte Ülo Adamsoni mälestusteraamatust, mis kirjeldab 1942. aastat: „Eesti Omavalitsus oli varakult organiseerinud vabatahtlikest Eesti Rahva Ühisabi, mis muuhulgas tegeles ka rindevõitlejatele abipakkide saatmisega… Peale soojade esemete talvel kandmiseks, annetas eesti rahvas ka kõike muud, mida oli sõja ajal võimalik loovutada oma kallite poegade hüvanguks. Muuhulgas pandi pakkidesse ka raamatuid. Enamasti olid need punasel okupatsiooni aastal keelatuks tunnistatud, kolikambrisse visatud, kuid lühikeseks jäänud aja tõttu hävitamata jäänud Eesti sõjaväeosade raamatud. Seda tunnistasid raamatutesse sisselöödud templid. Inimestel Eesti Rahva Ühisabist olid muidugi kõige paremad kavatsused, kuid nad ise ei olnud ilmselt rindel olnud. Idaaladel punabandiitide kiusata olevatel sõjaväelastel ei olnud sellist aega ega võimalust raamatute lugemiseks nagu ajateenistuses olevatel sõdurpoistel rahu ajal kasarmutes. Sõjaolukord kihutas vabatahtlikke ühest külast teise, ühest lahingust teise. Raamatud osutusid pigem tülikaks koormaks kui kasulikuks ajaviiteks. Nii juhtuski, et koos kommidega tõi Rudolf ise või saatis Erika kaudu Ülole koju ka Eesti sõjaväe-templitega raamatuid, mis muidu oleks jäänud kuhugi vene külla kasutult maha. Nendest raamatutest saigi Ülo raamatulugemise pisiku.“

 

 

Raamatuarmastus saatis Ülo terve tema elu. Ta tegeles aktiivselt raamatute ostmise, müümise ja vahetamisega. Raamatutest sai tema armastatud hobi – talle meeldis vanu raamatuid kollektsioneerida, neid taastada ning ümber köita lasta. Ülo oli hästi tuntud Tartus ning mujal Eestis bibliofiilide ning kollektsionääride seltskonnas.

Pärast pensionile jäämist ja Eesti taasiseseisvumist avas Ülo Adamson 1991. aastal füüsilisest isikust ettevõtjana oma raamatupoe nimega “Vaimuvara” toonasel Tartu Anne turul. Hiljem viidi pood üle uuenenud Tartu avaturule. Vanuse lisandudes ja tervise halvenedes oldi sunnitud pood sulgema. Tekkis idee muuta olemasolev raamatuladu veebipoeks. 02.02.2017 sai Ülo Adamsoni ettevõte ametlikult Vaimuvara OÜks, mille tegevust jätkavad Ülo järeltulijad. Vaimuvara e-poodi täiendame ning arendame hobi korras kõikide raamatusõprade rõõmuks ning raamatutele uue elu võimaluse pakkumise eesmärgil. Kui inimene soovib heas füüsilises vormis püsida, vajab ta keha liigutamist ja toitu. Sama kehtib ka vaimse vormi kohta, inimene vajab “ajude liigutamist” ja head vaimutoitu. Seepärast on meil on alati hea meel näha Teid Vaimuvara lehel !