Vaimuvara

New Age ja uus vaimsus Eestis

Alates 1970. aastatest levib läänemaailmas  liikumine New Age. Nimetus “New Age” ehk “uus ajastu” on viide “Veevalaja ajastu” saabumisele, mil astroloogiline kevadpunkt liigub Veevalaja märki ning see toob kaasa inimkonna üldise vennastumiseni. New Age’i uskumuste hulka kuuluvad uskumused reinkarnatsiooni, astroloogiasse, selgeltnägijasse ja vaimse energia olemasolusse füüsilistes objektides nagu mäed või puud.

Ehkki New Age sisaldab väga palju mitmesuguseid uskumusi, ei pea nende järgijad ise endid enamasti usklikeks ega religioosseteks, vaid pigem vaimseteks ehk spirituaalseteks. 

New Age’i liikumine apelleerib inimeste tunnetele, pannes nad arvama, et nad on sarnased Jumalale ja saavad oma isiku kaudu oma elu paremaks muuta. Mitmete traditsioonide müstikast laenatud osi sünteesivad ja tõlgendavad omamoodi New Age’i vaimsed juhid Rhonda Byrne, Linda Goodman jpt.

Eestisse jõudsid paljud nendest ideedest koos hipiliikumise, muusika ja omakirjastuslike väljaannetega. Mõjukad olid mitmed vaimsed õpetajad – Gunnar Aarma, Tunne Kelam, Tõnis Vint, Leonhard Lapin, Linnart Mäll, Ingvar Luhaäär, Jüri Lina, Vello Väärtnõu jt, samuti sensitiivid ehk nõiad – Äksi nõid, Vigala Sass, Kaika Laine jt. Omakirjastuslikul teel levisid laialdaselt Carlos Castaneda, Erich Frommi raamatute tõlked,  Uku Masingu, Gunnar Aarma teosed, samuti idamaiseid tekste (Daodejing, I Ching, Hindamatu pärlikee, Anangaranga, Tooma evangeelium jmt). Tunti huvi ufoloogia, püramidoloogia, vaimudega suhtlemise, veganluse, tantra, šamanismi vastu. Kogu sellealane tegevus pidi kuni 80. aastate lõpuni olema poolsalajane, kuna võimud seda ei soosinud.

Lilleoru on Eesti vanim vaimne keskus ja ökokogukond

New Age’i ideoloogiatest ja esoteeriliste-okultistlike mõtteviiside levikust aastatel 1918–1940 on Eestis välja kujunenud Uue vaimsuse liikumine. Kuna taoliste õpetuste järgimine ei eelda püsivat kuulumist mingisse kogudusse või isegi mitteformaalsesse gruppi ning õpetused ise hõlmavad väga erinevaid valdkondi, on uut vaimsust väga keeruline määratleda.  Uue vaimsuse aines pärineb alternatiivmeditsiinist ja psühholoogiast, idamaistest usunditest (hinduismist, budismist, vähemal määral taoismist), teadusest ja ulmest, loodusrahvaste traditsioonidest ja ökoliikumisest ning esoteerikast ja okultismist. Korraldatakse laagreid, töötubasid, loenguid, seminare, kursusi, filmiõhtuid jms. Sellised liikumised toetuvad mitmetele ühiskonnas aktsepteeritud väärtustele, nagu pluralism, inimeste vaba valik ja areng. 

Uue vaimsuse põhimõtte järgi vaimsest enesearengust kogeb iga inimene vaimset evolutsiooniprotsessi ning liigub arengu madalamatelt astmetelt kõrgematele läbi arvukate elude sellel planeedil või lõpututes teistes dimensioonides. Usutakse, et iga inimene loob endale ise arengukeskkonna eeskätt oma mõtete, sõnade ja tegude, aga lisaks ka eelmiste elude pärandiga. 

Esoteerilised teemade uue tulemise Eestis tõid endaga kaasa kaks meediasündmust: raadiosaade “Hallo, Kosmos!”, mis oli Raadio 2 eetris aastatel 2010–2017, Õhtulehe vestlussaade „Puuduta mind“,  „tervikliku inimese enesearengu teabeportaali“ Alkeemia.ee loomine ja selle muutumine Delfi.ee üheks teemaveebiks ning ligi kümne aasta eest alanud “Selgeltnägijate tuleproov”, mis oli küll algselt briti formaat, aga sai eriti populaarseks Venemaal. Samuti mõjutavad inimesi nõiduse- ja vampiiriteemalised filmid, ka heavy metal muusikast võib leida deemonlikke teemasid. Eestlaste esoteerika- ja eneseabikirjanduse tarbimine on maailmas erakordselt suuremahuline.

Statistikaameti 2021. aasta rahvaloenduse tulemustest selgus, et Eesti inimestest peab mõnda usku omaks hinnanguliselt 29%.

Samas on allikaid, mis väidavad, et 2015. aastal uskus, et inimese iseloomu ja saatust mõjutab tähtede ja planeetide seis tema sünnihetkel, 50% eestlastest. 54% uskus, et teatud märgid ja ended võivad elu pöördelisi sündmusi ette ennustada, ning 40%, et teatud maagiliste toimingute või rituaalidega on võimalik mõjutada sündmuste käiku ja teisi inimesi. 26% eestlastest omas talismani või muud tähenduslikku eset, mis teda kaitses. Seda, et mõnel inimesel on võime tulevasi sündmusi ette näha, uskus 81%

Jaga