Ado Grenzstein (1849–1916) oli üks olulisemaid 19.sajandi eesti avaliku elu tegelasi. Ta oli “Oleviku” ja “Eesti Postimehe” toimetaja, mitmekümne raamatu autor, pedagooog, keeleuuendaja, luuletaja ja seltsitegelane. Teda iseloomustasid suur töövõime, mitmekülgsed huvid ja ilus keel. Ajalehetoimetajaks saades tahtis Grenzstein jätkata seda, mis ta oli kooliõpetajana alustanud ja millist tööd ta oli õppinud – tõsta eestlaste haridust. Ajalehetöö käigus sai temast ka poliitik.Gernzstein oli mõtlejana vastuoluline. Tegevust alustades oli ta selgelt rahvuslane, kuid riikliku venestuspoliitika alguse tõttu oli sunnitud oma vaateid varsti revideerima. 20. sajandil ta lahkus poliitiliste vastaste ja tsensori survel Eestist, kuid temast sai üks olulisemaid eestlastele Prantsusmaa elu tutvustajaid. Grenzsteinile on surmajärgselt saanud osaks liiga tugev kriitika.
Raamatus on peamiselt ajaleheartiklid, millest suurem osa on ilmunud “Olevikus”, samuti paar Grenzstein brošüüri ja peatükke mujalt. Kaetud on kõik Grenzsteini avaliku tegevuse perioodid, alates toimetajaameti eelsest ja lõpetades Pariisis elamise ajaga. Kogumikul on neli tsüklit, millest esimene sisaldab poliitika alaseid kirjutisi 1880.
aastatest ja lõppeb aastakümne kokkuvõttega, teine poliitikat sellest hilisemast ajast, kolmandas tsüklis on kirjutisi kultuuri, teaduse ja pedagoogika alalt, neljas ja kõige lühem tsükkel koosneb reisikirjadest ja välismaa elu tutvustustest.
Sari: Eesti mõttelugu