Jonatani teekond. Valetaja – Martin A. Hansen

3.00 4.00 

Taani kirjaniku Martin A. Hanseni (1909-1955) kaks filosoofilise koega romaani, milles käsitletakse tänapäeva tsivilisatsiooni vastuolulisi tendentse ja nende mõju sisemise killustatuse ohvriks langenud inimesele.

« Jonatani teekond » on lugu muheda keele ja lapseliku meelega külasepast, kel on pudelisse pitseeritud Vanakuri taskus ja « suured lootused ning aus tahtmine » südames hakata inimestele head tegema . Pudel lüüakse talt üle, seda himustavad paljud, see saadakse jälle tagasi, aga mida rohkem Jonatan oma imepudeli abil — piisab selle tonksamisest ja tasku on raha täis — kümnekrooniseid jagab, seda enam sekeldusi, riidu ja rahutusi tekib. Folkloorse ainese küllus säärasele rahva jandile ülesehitatud romaanis on ootuspärane: sündmuste jada pikivad mitmesugused kõrvalepõiked, mõistulood ning tähendamissõnad ja tegelaskujud  kerjustest kuningani. « Jonatani teekond » tulvab rahvalikest ütlemistest, teravmeelsustest, vanasõnadest . Olgu tunnustatud ka tõlkija Arvo Alase kordaminekud selle sõnalise tulevärgi lõbusal ning ladusal edasiandmisel eesti keeles. Hansen ei paiguta oma romaani ebamäärasesse minevikku. Jonatani seikluste ja sekelduste Taanimaal sõidavad rongid ja klõpsuvad elektrilülitid.

« Valetaja » ( 1950 ) tegevus viib meid Liivasaarele, mõnekümne kaluriperega « mutimullahunnikule keset merd », kuhu on saabumas kevad. Romaan on päevikuvormis pihtimus kösterkoolmeister Johanneselt, kes vaevleb hingeüksinduse ning õnnetu armastuse käes . Kevadine jääminek — kirjanikul lausa tajutavaks kirjutatud loodusnähtus ning sümbol — tõotab iga-aastast uuestisündi, millest peategelasel pole paraku osasaamist. Johannes on iseendaga kimbus, oma kunagiste õpilaste pärast mures, selle ees hirmul, mis saab Liivasaarest. « Valetaja » passib hästi nende eksistentsialistlike romaanide rivvi , mida Teise maailmasõja järgne Euroopa puistas küllusesarvest.

Raamat ilmub sarjas Varamu

Puhasta

Kirjeldus

  • Jonatani teekond. Valetaja
  • Autor: Martin A. Hansen
  • Tõlkinud: Arvo Alas
  • Kujundaja: Heino Kersna
  • Kirjastaja: Eesti Raamat
  • Linn: Tallinn
  • Väljaandmisaasta: 1980
  • Lehtede arv: 400
  • Sari: Varamu

Lisainfo

Mõõtmed 21 × 15 cm
Variatsioonid

Väga heas korras ümbrispaberiga, Rahuldavas korras ilma ümbrispaberita, Heas korras ümbrispaberiga, Heas korras, Uueväärne ümbrispaberita, Uueväärne

Sulle võib meeldida ka…